Türkiye düşmanı Wilders hükümet kuramıyor

Kasım ayında yapılan seçimlerde sürpriz yaparak oy oranını çok ciddi bir şekilde artıran ve başbakan olmaya bir adım daha yaklaşan aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders istediğini elde edemedi.

SON GÖRÜŞMEDEN DE SONUÇ ALAMADI

Partisi PVV ile hükümet görüşmeleri ni sürdüren Wilders, dün gece merkez sağda konumlanan Yeni Sosyal Sözleşme Partisi lideri Pieter Omtzigt ile görüştü. Fakat Wilders görüşmeden eli boş ayrıldı. Omtzigt, koalisyon hükümetine katılmayacaklarını fakat dışarıdan destek verebileceğini söyledi. Parti yetkilileri Wilders’in bütçe programını da mercek altına alırken, tutulamayacak sözler verildiğini ve buna dahil olmayacaklarını söyledi.

Wilders ise, görüşmeden sonuç çıkmamasından sonra sosyal medya hesabından verdi veriştirdi. Wilders, “İnanılmayacak kadar çok hayalkırıklığına uğradım. Hollanda bu kabineyi istiyor ve Pieter Omtzigt görüşmemize rağmen havlu atıyor. Bunu hiç anlayamıyorum.” dedi.

KOALİSYON SEÇENEKLERİ

Kasım ayında yapılan seçimlerde oyların yüzde 26’sını alan Wilders ve partisi PVV’nin hükümet kurmak için önceliği bulunurken görüşmelerin tıkanmış olması ise süreci uzatıyor. Kıdemli bir parti yetkilisi, “Üç olasılık var: Wilders liderliğinde sağcı bir hükümet; İşçi Partisi-Yeşiller ittifakıyla kurulacak bir hükümet ya da yeni bir seçim. Bunlardan herhangi birinin nasıl gerçekleşebileceğini göremiyorum.” dedi.

Wilders’in İslam ve göçmen karşıtı açıklamaları Hollanda siyasetinde büyük tepki çekmişti ve birçok parti Wilders’in bu yaklaşımının tehlikelerine parmak basmıştı. Omtzigt daha önce Wilders’in Kur-an’ın yasaklanması ve camilerin kapatılmasının anayasaya aykırı olduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x