Robert Lewandowski’nin kariyerini değiştiren yanardağ patlaması

Robert Lewandowski, 2010 yılında Polonya dışında profesyonel bir kulübe geçiş yaptı. Forvet oyuncusu Borussia Dortmund’a katıldı ancak Premier Lig’e transfer olmaya çok yakındı.

2010’daki İzlanda Yanardağı bunu mümkün kılmadı. Avrupa semalarını kaplayan ve hava trafiğini engelleyen kül bulutları yüzünden Blackburn’e transferi gerçekleşmedi.

O dönem yaşadıklarını anlatan Robert Lewandowski, şu ifadeleri kullandı:

“Blackburn Rovers’a katılma fırsatım vardı. Blackburn’ün nasıl bir yer olduğunu, antrenman sahasını görmek istedim. Önce Sam Allardyce ile tanıştım. Polonya’da bir maçtan sonraydı. İyi bir adam, çok iyi bir koç olduğunu düşündüm. Allardyce genç bir oyuncuyla anlaşmak istiyordu, bunun yeni bir şey olduğunu ve özel bir şey olabileceğini düşündüm. Beni görmek için Polonya’ya gelmek istedi.”

“YANARDAĞ YÜZÜNDEN GİDEMEDİM”

“Poznan’dan ayrıldığımda düşünmem gereken pek çok teklif vardı. Blackburn’e gitmiş olsaydım iyi olurdu diye düşünüyorum.. Bulut yüzünden gidemedim. Yanardağ yüzünden (İzlanda’daki Grimsvotn yanardağı 2010’da patlamıştı). Bir hafta geçti ve Avrupa’da kimse uçamadı. Uçuş ayarlanmıştı ama gidemiyorduk. Bu benim hayatımı değiştirdi. Blackburn’e gitmiş olsaydım belki de orada kalırdım.”

BUNDESLIGA’DA MÜTHİŞ BAŞARILAR

Kaderin bir cilvesi olarak Lewandowski, Borussia Dortmund’a transfer oldu ve burada başarılı bir dört sezon geçirdi.

Bundesliga’daki bu parlak performansı onu en büyük rakibi Bayern Münih’in gözdesi haline getirdi. Alman devlerinde bir yıl daha geçirdi ve kıskanılacak bir onur listesini tamamlamayı başardı: 8 lig şampiyonluğu, 3 Almanya Kupası, 5 Almanya Süper Kupası, bir Şampiyonlar Ligi, bir Avrupa Süper Kupası ve bir Dünya Kulüpler Kupası.

Bundesliga’da her şeyi başardıktan sonra Lewandowski, şu anda oynadığı Barcelona’ya imza attı. 35 yaşında olmasına rağmen dünyanın en güçlü liglerinden biri olan Premier Lig’de oynama hedefine henüz ulaşamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x