Netanyahu’dan İsrail’i durmaya çağıran Macron’a yanıt: ‘Hamas sorumlu’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BBC’ye verdiği mülakatta, İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin konuştu. İsrail’in Gazze’deki saldırılarında sivillerin öldüğünü belirten Macron, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz” dedi.

Fransa’nın Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını açıkça kınadığını hatırlatan Macron, ABD ve İngiltere gibi bazı ülkelerin çatışmalara insani ara verilmesini savunup ateşkes çağrılarına katılmaması konusunda, “(Ateşkes çağrısı) Yapacaklarını umuyorum” diye konuştu.

‘ELDEKİ TEK ÇÖZÜM ATEŞKES’

AA’nın aktardığına göre, Macron, 7 Ekim’de İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanını arayan ilk liderlerden olduğunu belirterek, “Birinci gün bunun terörle mücadele olduğunu söyledik. Çünkü bir demokrasi tarafından yürütülüyor ve uluslararası kurallara, savaş kurallarına ve uluslararası insancıl hukuka uygun olmalıdır. Ancak gün geçtikçe Gazze’de sivillerin devamlı bombalandığını görmeye başladık” dedi.

Ateşkesin eldeki tek çözüm olduğunun altını çizen Macron, İsrail’in uluslararası kurallara uyup uymadığı sorusuna ise, “Sivillere saldırmanın hiçbir gerekçesi olamaz” cevabını verdi.

‘BUGÜN SİVİLLER BOMBALANDI’

Macron, “İsrail uluslararası insancıl hukuku ihlal mi ediyor?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bir partner ve dost olarak söylüyorum ki terör saldırısından bir ay sonra, bu şekilde başa çıkmaya çalışırsanız bence kınanan ve suçlu olan siz olursunuz. Bugün siviller bombalandı. Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz. Ben hakim değilim, bir devlet başkanıyım. Herkese uluslararası hukuku hatırlatıyorum ve ateşkes çağrısı yapıyorum.”

‘BÖLGEDE KÖTÜ DUYGULAR OLUŞMASINA NEDEN OLUYOR’

Macron, İsrail’in Gazze’yi bombalamasının çatışmayı uzatacak şekilde bölgede kötü duygular oluşmasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Ülkede pazar günü yapılacak antisemitizme karşı yürüyüşe ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Macron, ülkesinin en büyük Müslüman ve Yahudi nüfusuna sahip Avrupa ülkelerinden biri olduğunun altını çizerken tüm Fransızların antisemitizm karşısında birlik olması ve Filistinlilerin yaşadığı acıyı paylaşması gerektiğini söyledi.

NETANYAHU: SİVİL ÖLÜMLERDEN HAMAS SORUMLU

Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, ‘Gazze’ye yönelik saldırılarda sivillerin öldüğü ve İsrail’in saldırılarını durdurması gerektiği’ yönündeki sözlerinin ardından Başbakanlık ofisinden yazılı açıklamada bulundu. İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’deki sivil ölümlerinden İsrail’in değil Hamas’ın sorumlu olduğunu söyledi.

NETANYAHU’DAN ‘IŞİD’ BENZETMESİ

Açıklamasında Hamas’la IŞİD’i birbirine benzeten Netanyahu, “Sivillere yönelik her türlü zararın sorumluluğu İsrail’e değil Hamas-IŞİD’e aittir” dedi.

‘İsrail’in terör örgütünün yüzlerce İsrailliyi vahşice katletmesi ve 200’den fazla İsrailliyi rehin alması’ nedeniyle savaşa girdiğini kaydeden Başbakan Netanyahu, İsrail, sivillere zarar vermemek için elinden geleni yapıp onları savaş alanlarını terk etmeye çağırırken Hamas’ın sivillerin güvenli bölgelere gitmesini engellemek için elinden geleni yaptığını ve onları canlı kalkan olarak kullandığını iddia etti.

“Hamas-IŞİD kadınlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı acımasızca rehin tutarak insanlık suçu işliyor. Okulları, camileri ve hastaneleri terör komuta merkezleri olarak kullanıyor” diyen Netanyahu şöyle devam etti: “Bugün Hamas-IŞİD’in Gazze’de işlediği suçlar, yarın Paris’te, New York’ta ve tüm dünyada işlenecek. Dünya liderleri İsrail’i değil Hamas-IŞİD’i kınamalı” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x