Bu Gelişme Bir Sonraki Altın Rallisini Tetikleyebilir!

Güçlü ABD işgücü piyasası verileri hafta sonu öncesinde altından bir miktar yükseliş ivmesi aldı. Ancak bazı analistlere göre ABD bankacılık sektöründe artan kargaşa altın fiyatları için sağlam bir destek sağlamaya devam edecek. Ayrıca, bu kargaşanın düşüş eğilimini uzak tutması mümkün.

Altın fiyatları daha da düşebilir, ancak…

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ocak ayında 353.000 istihdam olduğunu açıkladı. Bu da beklentileri önemli ölçüde aştı. Aynı zamanda ücretler %0,6 artış gösterdi. Bu da ekonomide devam eden enflasyon tehdidine katkı yaptı. Altın fiyatları, piyasaların gelecek ay Fed’in faiz indirimine gitme ihtimalini %20’den daha az görmesi nedeniyle düştü. Mayıs ayında faiz indirimi beklentileri de aşağı çekildi. Piyasalar, Çarşamba günü merkez bankasının bu yıl gevşemeye başlamaya hazırlanırken, zamanlamanın hala belirsizliğini koruduğunu söyleyen Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarına paralel olarak düşüyor. Altın, artan ters rüzgarlar nedeniyle yaşanan satışlara rağmen, piyasa kritik destek seviyelerini korumayı başardı. Haftayı pozitif bölgede kapattı. Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının bu haftaki fiyat hareketini görmek, altında yükselişe geçmek ve alım fırsatları aramak için sağlam bir neden. Ayak parmağımı piyasaya daldırmaya başlıyorum. Fiyatlar daha da düşebilir, ama işte bu noktada alım fırsatları ararsınız.

Önümüzdeki hafta muhtemelen düşüş olacak!

Ancak tüm analistler altın için potansiyel görmüyor. Forexlive.com’un baş döviz stratejisti Adam Button, piyasada nötr olduğunu söylüyor. Ayrıca, mevsimsel faktörler kurumaya başladıkça yakın vadede daha düşük fiyatlar görmeyi bekliyor. Geleneksel olarak Ocak ayı altın için mevsimsel olarak güçlü bir dönemdir. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere fiyatlar, yılın başında ortalama %1,79 oranında artış gösterdi. Bu yıl ise fiyatlarda %0,2’lik bir düşüş oldu. Button, şu yorumu yapıyor:

Altın bu yıl şimdiye kadar pek çok ters rüzgarla karşılaştı. Ancak mevsimsel alımlar bu baskılara dayanmasına yardımcı oldu. Ancak bu sezon alımları kurumaya başladığında ne olacak? Bence önümüzdeki birkaç hafta içinde altın fiyatlarının düşmesini beklememiz gerekiyor. Bence şu anda arkanıza yaslanın ve yeni bir alım fırsatı için bekleyin.

Button, başka herhangi bir ayda, altının fiyat hareketinin ve kritik desteği tutma kabiliyetinin önemli bir yükseliş faktörü olarak kabul edileceğini de sözlerine ekliyor.

Tüm ördekler sıraya dizilmeden bir ralli başlatmanın anlamı yok!

Saxo Bank’ta emtia stratejisi başkanı olan Ole Hansen, geçtiğimiz hafta yaşanan olayların hiçbirinin uzun vadeli yükseliş görünümünü etkilemediğini söylüyor. Hansen, piyasada daha fazla konsolidasyon görmeye devam ettiğini de sözlerine ekliyor. Buradan hareketle analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın gelecekteki ABD ve AB faiz indirimlerinin zamanlaması, hızı ve derinliği hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olana kadar kısa vadede sıkışmış kalacak. İlk indirim gerçekleşene kadar piyasa zaman zaman kendini aşabilir ve bu süreçte faiz indirimi beklentilerini fiyatları bir düzeltmeye karşı savunmasız bırakacak seviyelere çıkarabilir. Bunu akılda tutarak, altının kısa vadeli yönü, gelen ekonomik veriler ve bunların dolar, getiriler ve en azından faiz indirimi beklentileri üzerindeki etkileri tarafından belirlenmeye devam edecektir. Tüm ördekler sıraya dizilmeden bir ralli başlatmanın anlamı yok. Ayrıca, bir başka güçlü ABD istihdam raporunun ardından, bir kez daha her yere dağılmış görünüyorlar.

Yeni bir bankacılık krizi altın rallisini başlatabilir!

Analistler yakın vadede altın konusunda temkinli kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, çok fazla düşüş eğilimi yok. Phillip Streible, herhangi bir olumsuz bankacılık manşetinin altın fiyatlarını hızla yükselteceğini söylüyor.

Adam Button, yaygın bankacılık zararlarına dair artan kanıtlar görürse altın satın almak isteyeceğini söylüyor. Analist, “Bu finansal piyasalar için meşru bir tehdittir. Birileri bu kötü borcu elinde tutuyor. Ayrıca, bunları yazmak zorunda kalmaları an meselesi. Bankaların bu zararları daha ne kadar tutabileceklerini bilmiyoruz.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x