AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın istifa etti

DİYARBAKIR – Daha önce genel merkezin talebiyle 6 ilçe başkanının istifa ettiği, bu talebi kabul etmeyen bir ilçe başkanının görevden el çektirildiği Diyarbakır AK Parti’de sular durulmuyor. Tartışmaların ardından İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın da görevinden istifa etti.

Aydın, X hesabından yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü AK Parti İl Başkanlığı görevini bıraktığını duyurdu.

Aydın’ın yaptığı açıklama şöyle: “Kıymetli Diyarbakırlı Hemşehrilerimiz..

Yaklaşık 3 yıldır sürdürmekte olduğum AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı görevimi bugün itibariyle bırakmış bulunuyorum.

Peygamberler ve Sahabeler Diyarında bu onurlu görevi yapmak üzere beni görevlendiren, bu şehrin çocuklarına hizmet edebilme fırsatı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Teşkilat Başkanımız Sayın Erkan Kandemir ve ekibi ile koordinatörlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Yoğun ve meşakkatli süreç içerisinde beraber omuz omuza yol yürüdüğümüz; yönetim kurulumuzdaki mesai arkadaşlarıma, Vekillerimize, MKYK üyelerimize, Belediye Başkanlarımıza, İlçe Başkanlarımıza ve beraber çalıştığımız tüm kademelerdeki teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyorum.”

ANAYASA ÇIKIŞI GÜNDEM OLMUŞTU: EN ÇOK İHTİYACI OLAN KÜRTLER

Muhammet Şerif Aydın, geçtiğimiz günlerde yaptığı yeni anayasa açıklamasıyla gündem olmuştu. Yeni, sivil, demokratik, çoğulcu bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Aydın, “Ama anayasa en çok ihtiyacı olan Kürtlerdir. Çünkü bu bahsettiğim Tayyip Erdoğan’ın devrim niteliğindeki adımlarının hiçbir tanesi ne yazık ki anayasa güvencesi altına alınmamıştır” demişti.

İL BAŞKANLIĞI İÇİN BAŞVURULAR YARIN BAŞLAYACAK

Aydın’ın ayrılmasıyla boşalan il başkanlığı için adaylık başvuruları yarın saat 10.00’dan itibaren AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı binasında yapılacak.

Ne olmuştu?

AK Parti, Diyarbakır’da 6 ilçe (Bağlar, Kayapınar, Ergani, Yenişehir, Lice ve Kocaköy) başkanını değiştirmiş, Bismil İlçe Başkanı Veysel Yağmur’un da istifa etmesi ve belediye başkan adaylığına başvurması istenmişti. Ancak, Yağmur görevinin başında olduğunu açıklamıştı.

Bunun üzerine AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı “Parti Tüzüğünün 59. Maddesi delaletiyle ve 58/3 maddesi gereğince, Merkez Karar Yönetim Kurulumuzun (MKYK) 22.09.2023 tarih 303 sayılı kararı ile Bismil İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri işten el çektirilmiştir” açıklaması yapmıştı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x