Kolon Kesmişlerdi: 36 Kişinin Hayatına Mal Olan Firari Sanıkların Avukatı Ersan Şen Oldu

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde birçok bina yerle bir olmuş, yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. 36 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı’nda ise kolon kesildiği ortaya çıkmış, sanıklar firar etmişti. Haklarında kolon kesme iddiası bulunan firari sanıkların avukatı, Ersan Şen oldu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem, toplamda 11 ilimizde büyük yıkımlar meydana getirmişti.

Kahramanmaraş ve çevre illerde yüzlerce bina yıkılmış, binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan enkaz çalışmalarında ise kimliği belirsiz bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştı. Yaşadığımız acının dinmesinin mümkün olmadığı bir kez daha gözler önüne serilmişti.

Depremde yıkılarak birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan apartmanlardan birisi de Ezgi Apartmanı olmuştu.

Merkez Onikişubat ilçesi Alparslan Türkeş Bulvarı’nda bulunan 10 katlı Ezgi Apartmanı tamamen yıkılmıştı. Ezgi Apartmanı’nın ilk iki katının bir pastaneye ait olduğu, diğer 8 katının ise dolu olduğu biliniyordu.

10 katlı apartmanın yıkılmasıyla 36 kişi hayatını kaybetmişti.

Bilirkişi raporunda ise Ezgi Apartmanı’nın kolonlarının kesildiği ortaya çıkmıştı.

Ölen kişilerin ailelerinden bazı bireylerin, apartmanda bulunan firmaya yönelik suç duyurusunda bulunmasıyla Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişi raporu talep etmişti. 

Raporda, söz konusu işletmenin içerisinde olması gereken kolonun kesilmiş olduğu ortaya çıkmış, müteahhit ve tadilat yapan kişiler ise asli kusurlu olarak belirtilmişti.

Ezgi Apartmanı’nın kolonlarını kesen kişilerin avukatı ise son seçimde Cumhurbaşkanı adayı olarak ismini duyduğumuz Prof. Dr. Ersan Şen oldu.

Bilirkişi raporu üzerine, Kervan Pastanesi’nin sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in savcılığa getirilmesine karar verildi. Yerlerinde bulunamayan firari sanıkların avukatı ise bilirkişi raporuna itiraz etti. 

Haklarında ‘olası kastla kasten öldürme ve yaralama” suçlarından 876 yıl 6’şar aya kadar hapis istemi bulunan firari sanıkların avukatının, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak istediğini duyuran Ersan Şen olduğu ortaya çıktı.

“Ben ceza hukukçusu olduğum için zor işlerin adamıyım.”

BirGün Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Ersan Şen, pastane sahiplerinin masum olduklarına inandığını, davayı bu yüzden üstlendiğini belirtti. 

Ersan Şen, şu ifadeleri kullandı;

“Ezgi Apartmanı’nda yaşamını yitiren hanımefendinin davasına baktığımız doğru. Fakat dava bitmeden kendisi iki çocuğuyla elim bir şekilde vefat etti. O dönemde ben de herkes gibi yardım çağrılarında bulundum. Bahsi geçen Kervan Pastanesi sahipleri ile hanımefendinin herhangi bir ihtilafı, uyuşmazlığı yoktu. Pastanenin sahipleri kaçak durumda ama binanın müteahhitleri onlar değil. Ben ceza hukukçusu olduğum için zor işlerin adamıyım.’

“Binada ciddi müteahhitlik hataları var ve ayrıca belediyenin de hataları var.”

Temsil ettiği kişilerin masumiyetine inandığını Ersan Şen, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi;

‘Kalben ve vicdanen müvekkilimin masum olduğuna inanıyorum. Binada ciddi müteahhitlik hataları var ve ayrıca belediyenin de hataları var. Temsil ettiğim insanların iddia edildiği gibi binanın yıkıma neden olmadığına inanıyorum. Dosyayı zorla almadım. Suçsuz olduklarına inanmasam almazdım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x